
Šta očekujete kada se pomene telefon koji košta oko 110 evra? Definitivno ili polovan uređaj poznatijeg proizvođača koji je na kraju svog radnog vijeka ili uređaj skromnih specifikacija koji posrće već pod osnovnim aplikacijama i radnjama.
A šta ako vam kažemo da postoji uređaj koji je moguće nabaviti po toj cijeni uz garanciju od godinu dana i obezbijeđen servis, a koji savršeno glatko radi pa čak pokreće igre. A da li bi povjerovali kako takav uređaj dolazi sa ekranom od 5.5 inča? Nismo ni mi vjerovali dok nismo dobili na test Cubot Note S telefon kineske kompanije Cubot koji nam je na test ustupila kompanija Mobitel Shop iz Ljubuškog, BiH.
Cubot je inače brend kineske kompanije Shenzhen Hua Furui Technology Co nastale 2012. godine, koja je kćerka kompanija kineske kompanije MySaga koja se mobilnim komunikacijama bavi još od 2004. godine. Tipično kineski i zakomplikovano, ali čisto da imate uvid da iza brenda Cubot stoji kompanija koja ima dugogodišnje iskustvo u mobilnim tehnologijama.
Hardver
Cubot Note S stiže sa 5.5 inčnim ekranom rezolucije 1280 x 720 piksela što čini gustinu ekrana od 267 PPI. Pokreće ga MediaTek MT6580 čipset koji radi na 1.3 GHz, sadrži četiri ARM Cortex-A7 jezgra i Mali 400-MP grafiku. Telefon stiže sa 2 GB radne i 16 GB skladišne memorije koja je proširiva putem microSD kartica ne većih od 32 GB. Zadnja kamera od 8 megapiksela i ima blic, dok je prednja rezolucije 5 megapiksela. U pitanju je dual SIM telefon koji prihvata micro SIM kartice, a baterija je kapaciteta 4,150 mAh.
Težina telefona je 163 grama, od čega po načem mjerenju oko 70 grama otpada na bateriju, a dimenzije su 152.3 x 77.2 x 8.8 milimetara.
Dizajn i izrada
Primjerak Cubot Note S telefona koji smo mi dobili na test je bijele boje (postoji i crni), sa metalnim ivicama boje zlata, a plastika od kojeg je izrađen djeluje prilično kvalitetno. Kompletna prednja strana je prekrivena staklom, a iznad ekrana se na sredini nalazi zvučnik slušalice, sa čije desne strane se nalaze senzori i prednja kamera. Ispod ekrana se nalaze tri senzorska tastera, rasporeda kojeg se drži Samsung i većina kineskih proizvođača, tj. taster za povratak (back) se nalazi sa desne strane.
Na gornjoj ivici telefona se nalaze, centralno smješteni microUSB ulaz za punjač, te 3.5 mm ulaz za slušalice. Naše mišljenje je kako je ulaz za punjač na gornjoj ivici dobro rješenje, jer većina korisnika puni telefon dok su u krevetu, a tako spojen punjač manje smeta dok ste u ležećem položaju. Sa desne strane se nalaze taster za paljenje i aktivaciju telefona koji ima dobru poziciju jer prilikom korištenja desnom rukom palac pada tačno na njega, a prilikom korištenja lijevom rukom kažiprst dolazi baš na taj taster. Iznad Power tastera se nalazi taster iz jednog dijela koji služi za upravljanje intenzitetom zvuka.
Lijeva i donja strana su potpuno prazne, dok je sa zadnje strane na samom vrhu lijevo smještena kamera, što po nama nije dobro mjesto, jer prst lako pokrije kameru, a desno od kamera se nalazi blic. Pri dnu zadnje strane Cubot Note S telefona je centralno postavljen zvučnik.
Sve u svemu telefon pristojnih dimenzija, koje su čak manje od telefona sa 5.5 inčnim ekranima nekih poznatih brendova.
Ekran
Ekran Cubot Note S telefona je LCD IPS tipa, sa 2.5D staklom i One Glass Solution tehnologijom koja implementira digitajzer u samo zaštitno staklo. Već smo naveli kako su dimenzije ekrana 5.5 inča, ali su crne ivice oko ekrana malo deblje, te ekran izgleda veći nego što jeste. Rezolucija od 1280 x 720 piksela i gustina od 267 piksela po inču čine da je slika na ekranu jako čista i oštra. Svjetlina ekrana nije na nivou premium uređaja, ali je sasvim pristojna i Cubot je izgleda primjenio trik koji Samsung preferira, a to je da su boje na ekranu više zasićene, no ispostavilo se kako korisnici vole takve ekrane. Čitljivost na suncu nije idealna, ali je ista ili bolja od većine uređaja u cjenovnoj klasi u kojoj Note S spada.
Kamera
Jedina prava zamjerka ovog uređaja, ali na nečemu se moralo uštediti. Zadnja kamera ima realnih 5 megapiksela koji se interpoliraju na 8 megapiksela i otvor blende od f/2.4, dok prednja ima 2 megapiksela koji se interpoliraju na 5 megapiksela.
Navedeno čini da su fotografije na dnevnom svjetlu pristojne, ponekad čak i odlične, dok kako svjetlo opada, fotografije su sve lošije. Ako ima dovoljno svjetla, posebno kada je sunčan dan, a vi označite na ekranu objekat prije fotografije, dobićete solidne fotografije čije boje su takođe prezasićene, ali već smo naveli kako korisnici vole takve fotografije, jer isti trik primjenjuje i Samsung.
Dobra stvar je da kamera podržava HDR, ali nema optičku stabilizaciju. Sama aplikacija podržava većinu osnovnih opcija poput izbora automatske ili noćne scene, fotografisanja panorame, isl.
Sve u svemu, za razliku od ostatka uređaja, kamera nije jedna od jačih strana ovog telefona.
Zvuk
Snaga i kvalitet zvuka ugrađenog zvučnika su u istoj klasi sa specifikacijama i kvalitetom kamera. Maksimalno smo izmjerili 74 decibela prilikom testiranja snage zvučnika, a minus je i položaj zvučnika koji se nalazi na zadnjoj strani telefona te je prigušen ako telefon stavite na poleđinu na ravnu površinu. Sam kvalitet zvuka je prilično šupalj i fale kako niski, tako i visoki tonovi.
No budimo realni, većini korisnika koji kupuju telefon u ovoj klasi, dovoljno je da se uređaj čuje prilikom zvonjave i ne traže niti očekuju vrhunsku reprodukciju. S druge strane, zvuk iz slušalice je čist i pristojne snage, a sagovornici se nisu žalili da nas loše čuju za šta je zaslužan mikrofon koji je stavljen sa prednje strane odmah ispod stakla.
Softver
Cubot Note S telefon dolazi sa praktično stock, odnosno čistom Google verzijom Androida poznatijom pod oznakom AOSP (Android open source project), odnosno konkretnije Androida 5.1 Lollipop. Pametna odluka proizvođača da se odluči na takav potez i poštedi kupce horora zvanog pretrpanost telefona nepotrebnim aplikacijama je za svaku pohvalu. Izuzetak je jedino Clean Master aplikacija koja dolazi sa svojim antivirusom, a
li srećom istu je vrlo lako moguće deinstalirati.
Izgled svih aplikacija je očekivano, isti kao na Google Nexus telefonima, jedino što je tema, odnosno izgled ikona nesrećno izabran, pa su iste u napadnim bojama. Ali kada se stavi pozadina umirujućih boja, već to toliko ne dolazi do izražaja, a i zaista je lako preuzeti neki od besplatnih launchera i neku od mnogobrojnih tema za njih.
Postoji izbor naših jezika, odnosno hrvatskog i srpskog. Sve osnovne aplikacije su prevedene.
Sad dolazimo do najbolje stavke kada je softver u pitanju. Tokom nešto manje od mjesec dana korištenja Cubot Note S telefona, stiglo nam je ažuriranje softvera. Mnogi veliki brendovi čak ni svoje uređaje srednje klase ne ažuriraju, a eto Cubot ažurira uređaj koji po svojoj cijeni spada u budžetsku klasu. Zaista veoma prijatno iznanađenje.
Utisci u radu i baterija
S obzirom koliko košta, nismo očekivali da telefon radi sasvim glatko i bez zastajkivanja. Pored pristojnog MediaTek čipseta koji je na testovima nešto sporiji od Qualcomm Snapdragon 410 konkurenta, u realnom radu razlika se ne primjeti, takvom dobrom korisničkom iskustvo pomažu 2 GB radne memorije i AOSP verzija Androida bez bloatvera.
Baterija se pokazala dovoljnom za cjelodnevno korištenje, čak je izdržala i jedan dan putovanja u inostranstvo prilikom kojeg je Cubot Note S izigravao hotspot za druga tri telefona od ranog jutra do duboko u noć. S druge strane baterija je pristojnog kapaciteta, tako da računajte kako punjenje može da potraje. No kako je baterija dovoljna za cjelodnevno korištenje, punjenje se obavlja noću dok korisnik spava, pa to nije minus.
Ono što nismo očekivali je da Cubot Note S vrti najnovije igre bez problema. Naravno, primjeti se da to nije ogroman broj frejmova, no telefon ovog cjenovnog razreda koji bez problema pokreće igre kao što su Gangstar Vegas, Godfire, Implosion ili Real Racing 3 koje smo isprobali na njemu je zaista ugodno iznenađenje, iako se to ne bi dalo zaključiti po rezultatima testova koje vidite u na priloženim fotografijama. Naravno, prilikom igranja je primjetno i sasvim očekivano zagrijavanje telefona.
Zaključak
Iskreno ovo je prvi budžetski telefon koji možemo mirna srca preporučiti. Mane svakako jesu loša kamera i zvuk, ali telefon ove cijene koji ima pristojan 5.5 inčni ekran, veliku bateriju, radi bez zastajkivanja pa čak pokreće i trenutno najzahtjevnije igre je definitivno za svaku preporuku. Odnos uloženog i dobijenog na ovom telefonu je zaista fenomenalan.
Posebno ako se uračuna kako Mobitel Shop, kompanija koja nam je ustupila Cubot Note S na test uz isti daje garanciju od 12 mjeseci, te ima obezbijeđen servis, a ima i opciju doplate na 24 mjeseca garancije.
Mobitel Shopu se zahvaljujemo na ustupljenom telefonu za recenziju, a vi ako tražite novi telefon sa garancijom, velikog ekrana i dobrih performansi, slobodno izaberite Cubot Note S jer je u pitanju telefon koji po nama trenutno na tržištu ima najbolji odnos cijene i performansi, odnosno kako bi to na engleskom govornom području rekli – trenutni best buy.
Comments