0

Ovih dana nam je, od strane HTC Adria predstavništa kompanije HTC za naše područje, ustupljen veoma interesantan telefon, HTC One A9.

HTC je svojim korisnicima dobro poznat kao kompanija koja ima dva velika aduta kada su njihovi telefoni u pitanju, a to je vidljiv uložen trud u dobar izgled njihovih telefona te vizuelni izgled HTC Sense nadogradnje Android korisničkog interfejsa. Niko ne može osporiti da je HTC One M7 praktično napravio revoluciju svojim izglednom u trenutku kada se pojavio, a HTC Sense korisnici pametnih telefona cijene još od prethodnika po imenu TouchFLO 3D koji se nalazio na prastarim Windows Mobile uređajima.

Hardver

HTC One A9 pripada višoj srednjoj klasi i hardver je odmjeren upravo za tu klasu. Pokreće ga novi Qualcomm Snapdragon 617 čipset, koji posjeduje četiri A53 jezgra na 1.5 GHz i četiri A53 jezgra na 1.2 GHz, te Adreno 405 grafiku. Uređaj koji smo mi dobili na test posjeduje 2 GB radne memorije, odnosno 16 GB skladišne memorije. Postoji i verzija sa 3 GB radne i 32 GB skladišne memorije, a napomenimo kako HTC One A9 prihvata i microSD kartice do 200 GB.

Ekran od 5 inča je Full HD, odnosno rezolucije 1920×1080 piksela izrađen u AMOLED tehnologiji. Zaštićen je Gorilla Glass 3 zaštitnim staklom. Zadnja kamera je rezolucije 13 megapiksela, sa otvorom blende f/2.0 i optičkom stabilizacijom slike, te dvotonskim blicem, dok je prednja Ultrapiksel kamera od 4 megapiksela sa f/2.0 otvorom blende i veličinom piksela od 2 mikrona.

One A9 je opremljen i senzorom otiska prsta, Qualcomm Quick Charge 3.0 tehnologijom brzog punjenja, te baterijom od 2,150 mAh.

HTC One A9 - Specifikacije

Dizajn i izrada

Kada se raspakuje HTC One A9, teško je ne oduševiti se izgledom jer zaista fenomenalno izgleda. Telefon je izrađen od brušenog i veoma ispoliranog aluminijuma, zaobljenih ivica, prekriven 2.5D staklom i veoma je tanak. HTC One A9 je bez pretjerivanja jedan od najljepših telefona koje smo imali prilike vidjeti i koristiti. Iako pripada višoj srednjoj klasi, dizajna i kvalitete izrade One A9 se ne bi postidio niti jedan premium telefon. Dizajnerski trend ovog telefona je definitivno smijer u kojem se nadamo da će ići i ovogodišnji HTC premium uređaj, One M10.

Model koji smo mi dobili na test je  tamno sive, skoro pa crne boje, odnosno kako je HTC naziva, Carbon Gray. Postoje još Acid Gold i Rose Gold (zlatne), Cast Iron (siva), Opal Silver (srebrena) i Deep Garnet (crvena).

S prednje strane telefona dominira 5 inčni ekran, na vrhu se nalazi zvučnik. Sa lijeve strane zvučnika se nalazi senzor osvjetljenja ambijenta i blizine, dok je sa desne strane prednja selfi kamera. Na dnu, ispod ekrana, se nalazi HTC logo te senzor otiska prsta koji služi i kao senzorski Home taster. Genijalan potez HTC-a koji bi trebali slijediti i drugi proizvođači jer objedinjuje najbolje od oba svijeta, a reaguje na dodir zaista u djeliću sekunde. Sa desne strane se nalaze tasteri za pojačavanje i smanjivanje zvuka, te Power taster koji se nalazi na idealnom mjestu jer palac desne ruke tačno naliježe na njega kada se telefon uzme u ruku. Sa lijeve strane se nalaze mjesta za nano SIM i microSD kartice, a sa gornje strane nema konektora. Sa donje strane se nalaze zvučnik, micro USB korektor za punjač, mikrofon te konektor za slušalice u standardnoj 3.5 mm veličini. Sa zadnje strane se nalazi kamera u samom vrhu i sredini telefona, a sa njene desne strane se nalazi dvotonski blic. Nije nam se svidjelo što kamera malo viri iz kućišta, ali taj problem imaju i uređaji ostalih proizvođača, dok smo kao manu pronašli što micro USB konektor za punjenje nije na centru donje strane kao kod većine ostalih telefona, tako da je proces priključenja na punjač u mračnoj sobi malo teži.

Dotaknimo se još i neminovnih komentara o sličnosti HTC One A9 i Apple iPhone 6 i 6s telefona. Dok se sličnost ne može osporiti, činjenica je kako je iPhone 6/6s veoma sličan HTC One M seriji koja je izašla ranije. Nama je HTC One A9 sjajno dizajniran telefon koji daleko bolje izgleda uživo nego na fotografijama.

Ekran

AMOLED ekran koji se nalazi na HTC One A9 je veličine 5 inča, što će vjerovatno odgovarati velikoj većini korisnika. AMOLED tehnologija izrade ga čini štedljivim uz idealan prikaz crne boje. Full HD rezolucija je standard u višoj srednjoj klasi ali i kod mnogih premium telefona. Gustina ekrana je takođe standard, 441 piksel po inču. Ekran je zaštićen Gorilla Glass 3 zaštitnim staklom koje je izrađeno u 2.5D tehnologiji zaobljenih ivica i koje povećava premium utisak koji telefon ostavlja. Staklo ima veoma klizav premaz po kojem prsti zaista ugodno klize bez zapinjanja, što nam se znalo dogoditi i na premium telefonima nekih proizvođača.

Kamera

Kamera se obično smatra kao boljka HTC uređaja. Ali da li je zaista tako? Ultrapixel kamera na One M7 telefonu je bio zanimljiv koncept koji u tom trenutku nije dobro prošao na tržištu, ali ga sada mnogi proizvođači koriste kod prednjih kamera. Dvostruka zadnja kamera sa One M9 telefona takođe nije u tom trenutku baš najbolje prihvaćena na tržištu, a vidimo da će ove godine mnogi proizvođači izaći sa dvije kamere na svojim premium uređajima. Šta je sa HTC One A9?

Zadnja kamera od 13 megapiksela ima odlične karakteristike jer posjeduje otvor blende od F/2.0 i optičku stabilizaciju. Boje su zasićene možda više nego što treba, ali ispostavilo se da to većina korisnika voli jer fotografije izgledaju atraktivnije. Fokus je pristojne brzine, a veliki bro
j modova je ono gdje HTC One A9 briljira. Pored HDR i panorama mogućnosti koje se praktično podrazumjevaju, One A9 ima Slow Motion i HyperLapse opcije. Prva snima usporene snimke dok druga snima ubrzane video snimke i obe mogućnosti su veoma atraktivne za korištenje. No postoji još jedna opcija koja HTC One A9 izdvaja od svoje srednjeklasne konkurencije, pa makar to bila i visoka sradnja klasa kojoj HTC One A9 pripada. U pitanju je Pro mod gdje vam One A9 daje mogućnost podešavanje ISO vrijednosti, temperature bijele boje, brzine blende, udaljenosti fokusa, odnosno opcije koje pronalazimo na boljim fotoaparatima. Posebna poslastica je što pro mod pored standardnih JPG snima i RAW fotografije, u Adobe DNG formatu, što će znati cijeniti amaterski i profesionalni fotografi zbog naknadne obrade.

Ono gdje kamera HTC One A9 ne pokazuje vrhunske karakteristike su fotografije u uslovima slabijeg osvjetljenja, ali iste su korektne no ispod onog što nude aktuelni premium telefoni jer je primjetan šum. Korisnički interfejs aplikacije za fotografiju je odlično odrađen, sve opcije su na dohvat ruke, a po želji taster za kontrolu zvuka se može podesiti da snima fotografije ili da kontroliše zoom.

Prednja kamera od 4 megapiksela ima senzor veličine 1/3 inča sa pikselima veličine 2 mikrona što je čini prilično dobrom u uslovima lošijeg osvjetljenja, a naravno ima mogućnosti uljepšavanja fotografija, aktivacije snimanja selfija glasom ili detekcijom osmjeha tako da će selfie ljubitelji opremljeni ovim telefonom biti veoma zadovoljni. Da sve ne bude idealno, zamjerka je što ekran ne djeluje kao selfi blic, odnosno ne prikaže bijeli ekran sa maksimalnim osvjetljenjem u trenutku fotografisanja čim se osvijetli osoba koja pravi selfi, ali to je nešto što se lako nadogradi softverskim putem i nadamo se da će to HTC odraditi.

Zvuk

I odmah razočarenje za one koji su očekivali čuvene HTC BoomSound zvučnike. HTC One A9 je izabrao tradicionalniji jedan zvučnik sa donje strane koji se prilično dobro čuje, odnosno izmjerili smo jačinu zvona od 82 dB (mjerimo telefonom Galaxy S5 sa udaljenosti od 10 cm). Kvalitet razgovora je odličan, a prijem bez prekida i na lokacijama na kojim su neki drugi telefoni imali smetnje.

Softver

Softver je polje u kojem HTC, tradicionalno, drži dobru poziciju. HTC One A9 stiže sa Androidom 6.0 Marshmallow i HTC Sense 7.0 nadogradnjom korisničkog interfejsa. U toku testa stigla nam je jedna nadogradnja softvera, a postalo je dostupno i ažuriranje na Android 6.0.1 koje nama nije stiglo, što je i razumljivo jer područje Balkana inače kaska za ostatkom Evrope kada su u pitanju ažuriranja i nadogradnje Androida.

HTC Sense je ne samo vizuelno dopadljiv nego i veoma funkcionalan. Nama se posebno svidjela mogućnost definisanja Smart Folders opcije na ekranu kojom na 2 dodira dobijate druge ikone na početnom ekranu, a HTC je takođe zadržao svoj prepoznatljivi stil skrolovanja liste aplikacija sa vrha prema dole umjesto s lijeva na desno kao kod većine proizvođača. HTC One A9 dolazi sa ogromnim izborom tema koje možete preuzeti i samim tim personalizovati svoje telefon, a od aplikacija bi izdvojili Zoe Video Editor koji je standard na HTC telefonima, Fun Fit fitness aplikaciju kao i News Republic aplikaciju za praćenje vijesti iz svijeta.

Vrijedi napomenuti kako je HTC prvi telefon izuzev Google Nexus serije koji je stigao sa Android 6.0 Marshmallow operativnim sistemom, a HTC je obećao da će One A9 dobijati nadogradnje i ažuriranja 15 dana nakon što ih Google pusti na svoju Nexus seriju. S obzirom da je obećanje ispunio za ažuriranje na Android 6.0.1, ako tako nastavi HTC će biti u ogromnoj prednosti u odnosu na konkurenciju jer su korisnici raznih proizvođača Android telefona revoltirani stalnim kašnjenima Android nadogradnji i ažuriranja u odnosu na Google.

Utisci u radu i baterija

S obzirom da HTC One A9 spada u višu srednju klasu, izbor Qualcomm Snapdragon 617 čipseta je logičan potez jer će taj čipset sigurno pokretati većinu uređaja iste klase, bar u prvoj polovini 2016. godine. Snapdragon 617 čipset uparen sa 2 GB radne memorije na testnom uređaju se pokazao veoma dobrim, uz tek jedva primjetna usporenja kada je u pitanju izlazak iz nekih zahtjevnijih igara poput WWW Immortals ili Asfalt 8, ali u toku samog igranja nema usporenja i igre se prilično dobro “vrte”. Što se tiče “standardnog” korištenja telefona, odnosno poziva, poruka, surfanja, fotografisanja nismo primjetili usporenje.

Kada pogledamo rezultate testova, novi AnTuTu 6.0 pokazuje rezultat od preko 60,000 poena, što djeluje fantastično kada se zna da Snapdragon 801 postiže oko 43,000 poena. AnTuTu test je promijenio svoj način sabiranja poena, tako da su u verziji 6 svi čipseti dobili skok u rezultatima u odnosu na AnTuTu 5. Autor AnTuTu testa je očigledno shvatio da je pretjerao, te je u verziji 6.0.1 skok u rezultatima nešto manji, oko 50,000 poena, što možete vidjeti na priloženim slikama. Sve u svemu, performanse Snapdragon 617 čipseta koji pokreće HTC One A9 u AnTuTu testu su praktično identične Qualcomm Snapdragon 801, HiSilicon Kirin 950 ili MediaTek MTK6752 čipsetima.

Kada je baterija u pitanju, očigledno je kako je HTC odlučio žrtvovati kapacitet baterije u korist manje debljine telefona. Ali zahvaljujući štedljivom čipsetu kapacitet od 2,150 mAh se ispostavio dovoljnim za nešto malo manje od 5 sati upaljenog ekrana (SoT). To znači da će većini korisnika baterija biti dovoljna za cjelodnevno korištenje s obzirom da je 5 sati upaljenog ekrana prosjek i kod premium telefona većine poznatih proizvođača.

Android 6.0 Marshmallow sa svojim Doze opcijom čini da HTC One A9 u stanju mirovanja, sa ugašenim ekranom, troši vrlo malo baterije, praktično zanemarljivo ako nemate instaliranu neku aplikaciju koja će u pozadini trošiti resurse telefona.

S obzirom da HTC One A9 pokreće Qualcomm Snapdragon 617 čipset
koji ima implementiranu Qualcomm Quick Charge 3.0 tehnologiju punjenja koja obećava punjenje 80% kapaciteta baterije za 35 minuta, iznanadili smo se kada smo primjetili da HTC ne isporučuje Quick Charge 3.0 kompatibilni punjač uz One A9. Vjerovatno s ciljem postizanja što povoljnije cijene. S druge strane punjač koji stiže uz telefon je deklarisan na 1.2 Ampera struje i sudeći po testu zaista isporučuje navedenu struju što znači da je HTC uz One A9 isporučio zaista kvalitetan punjač i USB kabal.

HTC One A9 - Punjenje baterije

Zaključak

Prednosti: HTC One A9 je premium telefon kojem HTC svjesno ugradio slabiji čipset i kameru sa manje megapiksela kako bi ga smjestio u višu srednju klasu i kako ne bi parirao HTC One M10 koji treba biti predstavljen za mjesec dana. Vrhunski dizajn i besprijekorna izrada su ono što krasi ovaj uređaj i da nije navedenog čipseta bez problema bi se mogao svrstati u premium klasu. Dobra kamera, to što stiže uz Android 6.0 Marshmallow i inovativan način korištenja čitača otiska prsta samo nadopunjuju utisak kako je sa One A9 HTC napravio odličan posao.

Mane: Telefon je izrađen od brušenog i poliranog aluminiuma, što je dobra stvar. Ali takva izrada ga čini veoma klizavim. Toliko klizavim da je recezentu nekoliko puta umalo ispao tokom testa. Ruku na srce taj problem imaju i drugi telefoni koji su izrađeni od istog materijala, recimo iPhone 6. Takođe polirana površina One A9 prikuplja otiske prstiju, te zbog toga preporučujemo nabavku providne zaštitne maske koja će spriječiti da vam telefon kliže iz ruke, ali ostaviti vidljivim impresivan dizajn telefona.

Sve u svemu, HTC One A9 je sjajan telefon premium izrade kojim je HTC pokazao da u 2016. godini namjerava zadati glavobolju konkurenciji, jer ako je telefon više srednje klase ovako kvalitetno izrađen i ima tako dobru podršku kada su u pitanju ažuriranja i nadogradnje softvera, šta da očekujemo od HTC premium telefona u 2016. godini?

Još jednom se zahvaljujemo HTC Adria na ustupljenom telefonu na testiranje.

INSTAGRAM OPEN BALKAN

Cubot Note S – recenzija i test

Previous article

Google Maps ili Nokia Here

Next article

You may also like

More in Tehnologija

Comments

Leave a reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *