
Huawei je jedan od onih kineskih proizvođača koji bilježe sve veći rast, te su na domaćem tržištu prestigli ili blizu toga da prestignu gigante poput Samsunga a prijete da to učine i na globalnom tržištu. Početkom prošlog mjeseca ova kompanija predstavila je svoja dva nova vodeća uređaja – Huawei P9 i P9 plus, a krajem mjeseca predstavljena je i umanjena verzija P9 uređaja – Huawei P9 lite. No, i prošlogodišnji uređaji su poprilično aktuelni, pa vam danas donosimo recenziju mini, odnosno lite verzije prošlogodišnjeg P8 uređaja – Huawei P8 lite.
Sadržaj pakovanja
Huawei P8 lite, kao i njegov veliki brat P8, dolaze zapakovani na nesvakidašnji način. Umjesto da vas uređaj pri otpakivanju dočeka sa ekranom nagore, P8 lite u kutiji leži na boku između dvije manje kutijice. U lijevoj kutijici nalaze se uputstva i naljepnice, dok je u desnoj kutijici punjač, USB kabal, slušalice i alatka za izbacivanje SIM kartice.
Hardver
Prednju stranu ovog uređaja krasi IPS LCD displej dijagonale 5 inča HD Ready rezolucije (1280×720 piksela). Ekran je zaštićen Gorilla Glass 3 zaštitnim staklom, a na uređaju koji smo testirali nalazi se i staklena folija kao dodatni vid zaštite. Ispod haube nalazi se Huaweijev Kirin 620 čipset sa osmojezgrenim procesorom brzine 1.2 GHz, te 2 GB RAM-a i Mali-450MP4 grafičkim procesorom. Osim toga, tu je i 16 GB interne memorije proširive microSD memorijskom karticom. Za selfije zadužena je prednja kamera od 5 MP, dok se nazad nalazi kamera od 13 MP kao kod P8.
Dizajn i izrada
Za razliku od svog velikog brata koji je napravljen od metala, Huawei P8 lite je u potpunosti napravljen od plastike. Na poleđini uređaja postignuta je imitacija metala, no to ne čini uređaj klizavim kao što je to slučaj sa nekim uređajima.
Uređaj posjeduje ekran dijagonale 5 inča ispod kojeg se nalazi Huawei logo. Iznad ekrana nalazi se zvučnik koji je u sredini, prednja kamera koja je sa desne strane, te senzori za osvjetljenje i blizinu, kao i notifikacijska LED lampica.
Na poleđini nalazi se kamera koja je u gornjem lijevom uglu, te LED blic sa desne strane. Gornji dio uređaja gdje su stacionirani blic i kamera napravljen je od stakla, kao što je to slučaj kod P8, te Nexus 6P uređaja. Ispod se nalazi Huawei logo, a na dnu se nalaze podaci o certifikaciji.
Sa desne strane nalazi se power dugme, odnosno dugme za paljenje/gašenje i otključavanje/zaključavanje uređaja. Iznad njega su tipke za pojačavanje i smanjivanje zvuka, dok se ispod nalaze utor za SIM karticu, kao i utor za microSD odnosno drugu SIM karticu.
Sa lijeve strane nema nikakvih tipki.
Na dnu uređaja nalaze se utor za punjenje te dvije rešetke zvučnika od koje je lijeva zvučnik, dok je desna mikrofon.
Na vrhu uređaja nalaze se 3.5 milimetarski utor za slušalice, kao i sekundarni mikrofon.
Ekran
Kao što je ranije spomenuto, ekran ovog uređaja ima dijagonalu od 5 inča HD ready rezolucije (1280×720 piksela). Ovo rezultira gustinom piksela od približno 294 piksela po inču. Ekran je, kao što je ranije navedeno, zaštićen Gorilla Glass 3 zaštitnim staklom, a uređaj koji testiramo također ima staklenu foliju kao dodatni vid zaštite.
Sa prikazom na ekranu nismo imali problema i poprilično smo zadovoljni. Iako bi bilo lijepo vidjeti ekran Full HD rezolucije kao na P8, ni u jednom trenutku nismo stekli utisak da ekranu nedostaje piksela. Vidljivost na suncu je prosječna, no u postavkama postoji opcija za povećavanje vidljivosti na suncu koja donekle poboljšava situaciju. Uglovi vidljivosti su dobri, no primijetili smo malu promjenu boje na ekranu prilikom gledanja sa strane, što nas je iznenadilo jer se radi o IPS LCD ekranu.
Kamera
Huawei P8 lite posjeduje zadnju kameru od 13 MP sa otvorom blende f/2.0 i lećom od 27 milimetara. Ova kamera nema optičku stabilizaciju slike.
Ispod možete pogledati primjere slika koje su uslikane P8 lite uređajem.
Fotografije sa veće udaljenosti:
Fotografije sa manje udaljenosti:
Noćne fotografije:
Fotografije u uslovima vještačkog osjvetljenja:
Prednja kamera ima rezoluciju od 5 MP, i pravi solidne slike.
Zvuk
Zvučnik se na ovom uređaju nalazi na donjem dijelu, sa lijeve strane utora za punjenje. Zvuk koji zvučnik proizvodi je srednje jak, i naravno kada se pojača do maksimuma dolazi do distorzije zvuka što je normalno. No, zbog svoje pozicije, zvučnik je lako prekriti rukom kada se uređaj drži u horizontalnoj poziciji, kao naprimjer prilikom gledanja videa na YouTube-u.
Prednji zvučnik za razgovore je poprilično glasan, i svog sugovornika čuti ćete bez problema bilo da ste u tišini ili u okruženju drugih ljudi koji vode konverzaciju, kao naprimjer u gradskom prevozu. Također, vaši sagovornici će vas čuti i razumjeti jako dobro.
Kvaliteta zvuka u slušalicama je dobra, no slušalice koje dolaze sa ovim uređajem nisu najglasnije koji smo imali priliku čuti.
Softver
P8 lite pokreće Android verzije 5.0 Lollipop presvučen EmotionUI (EMUI) korisničkim interfejsom verzije 3.1. Poljska verzija uređaja je također dobila nadogradnju na Android 6.0 Marshmallow, no nama ista nije stigla.
Na prvi pogled uviđate da sa ovim uređajem nećete dobiti onaj klasični ugođaj Androida, jer je Huawei iz svog korisničkog interfejsa izbacio laticu za aplikacije, pa su sve aplikacije koje instalirate poredane po vašem početnom ekranu. No, aplikacije možete razvrstati po folderima, pa i sakriti ako vam smetaju na početnom ekranu. Nama se nije svidjelo što su ikonice aplikacija kvadratnog oblika, pa ikonice nekih aplikacije koje skinete sa Google Play prodavnice imaju prazan kvadrat iza sebe. No, postoje teme kojim se ovaj “problem” riješi. Još jedna stvar koju smo primijetili jeste da, iako uređaj pokreće Android verzije 5.0 Lollipop, u većini aplikacija nije obojena traka sa obavještenjima kao što je to slučaj na uređajima drugih proizvođača.
U sklopu EMUI korisničkog interfejsa dolazi i prodavnica tema, no postoji način da se na uređaj instaliraju teme trećih strana. Također postoji i nekoliko aplikacija na Google Play prodavnici koje vam dopuštaju da pravite vlastite teme.
Još jedna ugrađena aplikacija koja nam se svidjela jeste Upravitelj telefona koji dolazi sa mnogo opcija koje pružaju aplikacije poput Clean Mastera. Također, tu su i načini za uštedu baterije, postavke za notifikacije, te opcija zaključavanja aplikacija šifrom.
Birač, imenik, poruke su uklopljeni u jednu aplikaciju (naravno svaki ima posebnu prečicu na ekranu) i samim time su lako dostupni.
Utisci u radu i baterija
Huawei P8 lite se u radu pokazao kao jako dobar uređaj za svoj cjenovni rang. Domaći Kirin 620 nije najbolji osmojezgreni procesor u svojoj klasi, no pokazao se kao jako dobar – pogotovo uparen sa 2 GB radne memorije koja dopušta uređaju da “diše”. Ispod možete pogledati listu specifikacija iz aplikacije CPU-Z.
P8 lite dolazi sa nezamjenjivom baterijom od 2200 mAh, koja izdrži dan umjerenog korištenja . Također, postoji i softverska opcija za uštedu baterije – Ultra Power saving mod u kojem su dostupne samo osnovne opcije poput poziva i poruka. Ova opcija je korisna u situacijama kada je potrebno maksimalno iskoristiti kapacitet baterije koji vam je preostao.
Benčmark testovi
P8 lite je na benčmark testovima pokazao zadovoljavajuće rezultate koje možete pogledati ispod.
– AnTuTu Benchmark
– GeekBench 3
– 3DMark
Zaključak
Kao i svaka lite ili mini verzija, i ovaj uređaj je dosta slabiji od svog velikog brata. No, za uređaj ovog cjenovnog ranga, prilično smo zadovoljni odnosom cijene i kvalitete. Uređaj ima nekoliko sitnih nedostataka poput osvjetljenja ekrana i slično, no sve u svemu nije razočarao kada su u pitanju performanse.
Što se tiče konkurencije, Huawei P8 lite je vjerovatno najbolja opcija u svom cjenovnom rangu. Sa osmojezgrenim procesorom i 2 GB radne memorije se izdvaja iz konkurencije koja obično dolazi sa četverojezgrenim procesorom iste ili jako slične brzine. Još jedna stvar koja nam se svidjela jeste mogućnost za korištenje druge SIM kartice umjesto microSD memorijske kartice, što je jako korisno ako koristite dva broja i ne želite nositi dva telefona, a dovoljno vam je 16 GB ugrađene memorije.
Jedina zamjerka koju je recenzent imao na ovaj uređaj jeste softver. Od kupovine ovog uređaja (početkom tekuće godine) nismo dobili niti jedno softversko ažuriranje, dok su neke verzije ovog uređaja dobile Android Marshmallow nadogradnju.
Sve u svemu, za cijenu po kojoj se prodaje, ovaj uređaj nudi jako dobar odnos uloženog i dobijenog.
Comments